Witajcie w Naszej Bajce- czyli BAJKOTERAPIA
Bajkoterapia jest metodą przeznaczoną dla dzieci, które są już w stanie zrozumieć świadomie opowieść i pojąć ciągi przyczynowo-skutkowe w niej zawarte. Ważną kwestią jest też samoświadomość, czyli umiejętność rozumienia własnych myśli i uczuć oraz jak nas widzą inni.
Co daje dziecku bajka?
Bajki są nieodłącznym elementem dziecięcej codzienności. Odgrywają one ogromną rolę w ich rozwoju emocjonalnym i poznawczym, rozwijają fantazję i kreatywność. To ogromny kapitał, który w dorosłym życiu zaprocentuje lepszym radzeniem sobie z wieloma sytuacjami i uczuciami. Kompensuje wszelkie niedostatki w zaspokojeniu potrzeb, pomaga utrzymywać równowagę emocjonalną, chroni przed negatywnymi emocjami, smutkiem, żalem, lękiem, gniewem, uczy nowych zachowań i daje wzory osobowe, pomaga w adekwatnym postrzeganiu świata oraz swojego w nim miejsca. Bajki często przekazują ważne lekcje moralne, ucząc dzieci wartości takich jak uczciwość, współczucie czy odwaga. Postacie bohaterów i złoczyńców pomagają dzieciom zrozumieć, jakie zachowania są akceptowalne, a jakie nie. Dzięki bajkom dzieci uczą się, jak reagować w różnych sytuacjach i jak współpracować z innymi.
Co Nam w duszy gra- czyli MUZYKOTERAPIA :
Głównym celem zajęć z muzykoterapii jest usprawnianie funkcji psychofizycznych poprzez różne formy aktywności muzycznej takie jak:
Poprzez stosowanie form muzykoterapii oczekujemy poprawy funkcjonowania uczniów jak i wspomagamy ich wszechstronny rozwój. Na zajęciach muzykoterapii:
Wyrażanie siebie poprzez muzykę to ogromna przyjemność, dlatego też każdemu dziecku biorącemu udział w zajęciach poprawia się samopoczucie i wzrasta poczucie pewności siebie.
Muzykoterapia ma wpływ na rozwój kreatywności, rozwija emocjonalnie, usprawnia umiejętności motoryczne, koncentrację czy pamięć. Kształtuje poczucie estetyki, uczy też bardziej precyzyjnego komunikowania się. Muzyka oddziałuje także na pewność siebie i wiarę we własne możliwości u dziecka. Ćwiczenia z muzykoterapii polegają na wyzwalaniu emocji i aktywizowaniu uczuć. Dziecko odbiera bodźce słuchowe, które wyzwalają w nim wrażenia emocjonalne i intelektualne. Terapia muzyką to nie tylko słuchanie, ale też tworzenie muzyki. Dzieci biorące udział w zajęciach śpiewają, tańczą i komponują.
Mały Einstein - ZAJĘCIA POZNAWCZE
Wiek przedszkolny charakteryzuje naturalna chęć poznawania świata. Dzieci już od najmłodszych lat są ciekawskimi badaczami i odkrywcami. Uczą się poprzez działanie, zbierają swoje doświadczenia zaspakajając tym samym zainteresowanie otaczająca rzeczywistością. Jednym ze sposobów zaspokojenia ciekawości dzieci są zabawy badawcze i eksperymenty. Przyczyniają się one do wszechstronnego rozwoju dziecka. Rozwijają umiejętność myślenia przyczynowo - skutkowego, porównywania, planowania własnych działań, poszukiwania oryginalnych pomysłów i rozwiązań a tym samym poszerzają horyzonty myślowe małych badaczy. Rozwiązując problem różnymi metodami, dziecko prowokowane jest do wyciągania wniosków, szukania zależności, określania przyczyn i skutków oraz formułowania wniosków.
Zabawy badawcze są też świetną okazją do kształtowania się w umyśle dziecka nowych operacji umysłowych takich jak: analiza, synteza, stając się tym samym wstępem do
zdobywania wiedzy w kolejnych etapach edukacji.
Głównym założeniem programu jest zaspokojenie dziecięcych potrzeb, zachęcenie do kreatywnego myślenia, rozwijanie wyobraźni a przede wszystkim zachęcenie do czerpania
radości płynącej z okrywania czegoś nowego. Realizacja programu pozwoli dzieciom dostrzec, że otaczający je świat skrywa wiele tajemnic, które warto odkrywać.
Zajęcia te to fascynująca podróż do świata smaków, zapachów i kolorów. Dzięki zabawie w gotowanie połączonej z elementami terapii sensorycznej w prosty i przyjemny sposób można wspierać dziecko w poznawaniu zmysłowym i rozumieniu przez nie otaczającego go świata.
Zajęcia te mają na celu nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz zachęcić przedszkolaki do zdrowego odżywiania pokazując, że to, co jest zdrowe może też ładnie wyglądać i wyśmienicie smakować. Nasi szefowie kuchni będą wyposażeni w specjalne fartuszki i czapki kucharskie oraz będą posługiwali się bezpiecznymi dla nich sztućcami, aby mogli bez przeszkód przygotować wyśmienite dania. Dzięki warsztatom kulinarnym dzieci rozwiną nawyki racjonalnego i zdrowego odżywiania oraz zapoznają się z zasadami savoir-vivre.
Art`s kid - ZAJĘCIA PLASTYCZNE / SENSOPLASTYKA
Zajęcia plastyczne to ulubiona forma działalności dzieci już od najmłodszych lat. Umożliwiają one odreagowanie napięć, rozwijają twórcze myślenie oraz wyobraźnię, kształtują pamięć wzrokową i zręczność manualną. Przede wszystkim dostarczają dziecku wiele satysfakcji i zadowolenia z własnego działania. Zajęcia plastyczne zapoznają z kulturą plastyczną, która przez swoją różnorodną działalność ma bardzo szeroki zakres oddziaływania wychowawczego. Wyzwalają ekspresje dziecka a przede wszystkim wiarę we własne siły, pobudzają one rozwój umysłowy i emocjonalny. Poprzez innowacyjne formy zajęć Nasze Przedszkolaki nauczą się jak rysować coś blisko i w oddali, rozwiną swoją wyobraźnię przestrzenną a także wyrażą swoją osobowość przez abstrakcyjne malunki.
Sensoplastyka to zajęcia plastyczne z wykorzystaniem wszelkiego rodzaju kolorów, faktur, konsystencji a nawet smaków. Sensoplastyka oddziałuje na wszystkie zmysły jednocześnie i pomaga dzieciom rozwijać nieskrępowaną aktywność na wszelkich płaszczyznach, ma na celu wspieranie wszystkich procesów dziecka. Pomaga w lepszym radzeniu dobie z emocjami, uczy współpracy w grupie oraz porozumiewania się z innymi, w sposób prosty i rzeczowy. Aby to wszystko osiągnąć, potrzebna jest specjalnie przygotowana przestrzeń wspomagająca proces twórczy.
Nasz interaktywny świat- ZAJĘCIA INFORMATYCZNE
Oferta zajęć zawiera nowatorskie rozwiązania i formy pracy z dzieckiem , których celem jest rozwijanie u dzieci przedszkolnych, umiejętności logicznego myślenia, kształtowania wyobraźni przestrzennej oraz wprowadzenia dziecka w cyfrowy świat, szczególnie w świat związany z programowaniem, jednocześnie propagująć wiedzę na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii.
Tablica interaktywna wprowadza nową, atrakcyjniejszą jakość pracy w naszym przedszkolu. Jest to pomoc dydaktyczna, która wspomaga pracę nauczyciela oraz pozwala dzieciom na wykorzystywanie nowoczesnej technologii w celu zdobycia nowych wiadomości i umiejętności. Tablica działa jak duży ekran, który jest obsługiwany za pomocą dotyku. Przedszkolak może rysować, pisać, malować, zaznaczać, przeciągać obrazy na wyznaczone miejsce, a także podkreślać na wyświetlonym obrazie. Bawiąc się przyswaja nową wiedzę i nowe umiejętności. Nauczyciel wybiera ciekawe programy i atrakcyjne metody pracy, rozwijają ciekawość poznawczą dzieci. Stwarzając takie warunki nauki i pracy każdemu dziecku, aby ułatwić mu bezpieczne poruszanie się w nowoczesnej technologii multimedialnej.
Komputer jest nowoczesnym narzędziem edukacyjnym o szerokich możliwościach zastosowań. I tak też powinien być wykorzystywany w pracy z małymi dziećmi, które właśnie w pierwszych latach swojego życia posiadają naturalną skłonność do chłonięcia olbrzymich ilości informacji.
Komputer ułatwia naukę. Edukacja poprzez zabawę jest jednym z ważniejszych argumentów dla zastosowania komputera w pracy z małym dzieckiem. Zasada „bawiąc uczyć” jest stosowana w taki sposób, że dzieci nie uświadamiają sobie procesu uczenia. Podczas zajęć z komputerem dzieci zdobywają nowe wiadomości. Zapoznają się z układem urządzeń, nazwami poszczególnych elementów zestawu, uczą się zasad jego funkcjonowania. Słowa- klucze słownika informatycznego są już na zawsze przyswajane i włączane do czynnego języka, którym posługuje się dziecko.
Plusy i minusy ZAJĘCIA MATEMATYCZNE
Gdy reguły oraz rozumowanie związane z poszukiwaniem strategii wygrywającej mają bezpośredni związek z matematyką lub rozwijają kompetencje ważne w rozumieniu matematyki: rozróżnianie, klasyfikowanie, porządkowanie, można powiedzieć, że gra dydaktyczna ma charakter matematyczny.
Gry i zabawy matematyczne mają bardzo szerokie zastosowanie już na etapie wychowania przedszkolnego:
• pomagają w poznaniu i kształtowaniu rozumienia pojęć matematycznych – nauczyciel stosuje je na początku wprowadzania nowego zagadnienia;
• pomagają w ćwiczeniu i utrwalaniu sprawności rachunkowej – nauczyciel stosuje je w trakcie omawiania określonego zagadnienia, jako urozmaicenie i uatrakcyjnienie rachunku pamięciowego;
• sprawdzają poziom danej sprawności – nauczyciel stosuje je na końcu omawiania zagadnienia. Dla dzieci w wieku przedszkolnym jest to najbardziej naturalna forma wprowadzenia, poznania, utrwalania i sprawdzania poziomu nabytych umiejętności oraz wiadomości. Zaletą gier i zabaw matematycznych jest dowolne modyfikowanie zakresu zagadnień matematycznych w zależności od dojrzałości intelektualnej dzieci oraz ich sprawności rachunkowejTo zajęcia matematyczne prowadzone w przyjaznej atmosferze zabawy. Dzięki temu dziecko w naturalny sposób przyswoi podstawową wiedzę z dziedziny logicznego myślenia, porównywania, klasyfikowania i orientacji przestrzennej. Do prowadzenia tego typu zajęć wykorzystywane będą różne ciekawe emblematy z najbliższego otoczenia, takie jak kolorowe patyczki, kamyki czy kasztany. Rozwiązywanie prostych działań matematycznych, doskonalenie umiejętności liczenia Poznawanie znaków "=", "-" "=". Wykorzystanie liczenia w zabawie. Poznanie wartości pieniądza.
ABC w pigułce- NAUKA CZYTANIA
Nabywanie umiejętności czytania jest niezwykle złożonym procesem angażującym wiele funkcji. Dlatego tak ważne jest urozmaicenie ćwiczeń mających na celu kształtowanie umiejętności czytania i doskonalenie techniki czytania. Nie należy zapominać, że dzieci najintensywniej uczą się w przyjaznych dla nich warunkach. Innymi słowy można rzec, że to w trakcie zabawy dzieci najskuteczniej rozwijają swoje funkcje umysłowe. Wobec tego ważnym elementem jest wprowadzanie form nauki czytania przez zabawę.
Należy pamiętać, że najistotniejszą kwestią w pracy z dzieckiem jest indywidualne podejście do dziecka, realna ocena jego potencjału i ewentualnych problemów rozwojowych oraz dostosowanie procesu dydaktyczno – wychowawczego do możliwości i potrzeb dzieci. Działając zgodnie z tą zasadą wdrażajmy przedszkolaków do nauki i rozwijajmy ich kompetencje czytelnicze oraz rozbudźmy fascynację książką.
Time for English- NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO To program zajęć z języka angielskiego. Nauka języka od najmłodszych lat ma swoje ogromne zalety. Dziecięcy mózg chłonie jak gąbka – bardzo szybko przyswaja nowe wiadomości szczególnie poprzez formę zabawy. Dzięki temu dziecko w sposób naturalny przyswoi nowe słówka i zwroty, co będzie świetną bazą dla dalszej językowej edukacji. Nauka języka angielskiego angażuje dzieci w kreatywne zajęcia, takie jak zabawy językowe, gry, piosenki (oryginalne nagrania) i interaktywne zadania. Tego rodzaju aktywności nie tylko rozwijają umiejętności językowe, ale także wspierają rozwój społeczny i emocjonalny dzieci.
Art`s kid - ZAJĘCIA PLASTYCZNE
Zajęcia plastyczne to ulubiona forma działalności dzieci już od najmłodszych lat. Umożliwiają one odreagowanie napięć, rozwijają twórcze myślenie oraz wyobraźnię, kształtują pamięć wzrokową i zręczność manualną. Przede wszystkim dostarczają dziecku wiele satysfakcji i zadowolenia z własnego działania. Zajęcia plastyczne zapoznają z kulturą plastyczną, która przez swoją różnorodną działalność ma bardzo szeroki zakres oddziaływania wychowawczego. Wyzwalają ekspresje dziecka a przede wszystkim wiarę we własne siły, pobudzają one rozwój umysłowy i emocjonalny. Poprzez innowacyjne formy zajęć Nasze Przedszkolaki nauczą się jak rysować coś blisko i w oddali, rozwiną swoją wyobraźnię przestrzenną a także wyrażą swoją osobowość przez abstrakcyjne malunki.
Wyginam śmiało ciało - ZAJĘCIA RUCHOWO - MUZYCZNE
Muzyka i ruch odgrywają w życiu dziecka dużą rolę, gdyż od najwcześniejszych lat odczuwa ono potrzebę ruchu, zabawy i kontaktu ze sztuką. Jedną z form aktywności na zajęciach w przedszkolu powinny być zabawy muzyczno-ruchowe. Ma to ogromne znaczenie nie tylko dla rozwoju muzykalności, ale też przyczynia się do ogólnego rozwoju dziecka. Dzięki tej formie zajęć rozwijają się procesy poznawcze, czyli spostrzeganie, wyobrażenia, myślenie. Wyrabia się zdolność koncentracji uwagi, orientacja w schemacie ciała i przestrzeni oraz pamięć. Zabawy muzyczno-ruchowe korzystnie wpływają na prawidłowy rozwój fizyczny dziecka, poprawiając postawę ciała i koordynację ruchów. Podczas nich przedszkolaki uczą się współdziałania w grupie oraz podporzadkowania się regułom. Ruch przy muzyce ma wspaniałe działanie terapeutyczne, gdyż łagodzi i niweluje wszelkie napięcia emocjonalne. Zajęcia mają być dla dzieci źródłem radości, dawać odprężenie oraz wspomagać pracę umysłu.
Sprawne rączki - ZAJĘCIA GRAFOMOTORYCZNE
Sprawność grafomotoryczna zdobywana jest w długotrwałym procesie. Proces ten możliwy jest dzięki wielu doświadczeniom związanym z szeroko pojętym ruchem ciała. Jest to nabywanie świadomości ruchu w obrębie części ciała oraz poczucia siebie w przestrzeni. Dzięki zbieraniu informacji, buduje się schemat ruchowy człowieka. Dlatego tak niezbędne są wczesne doświadczenia płynące z ruchu poprzez zabawę, ćwiczenia samoobsługowe i ćwiczenia ruchowe podnoszące ogólną sprawność. Ćwiczenia manualne i grafomotoryczne przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci o niskiej sprawności manualnej i grafomotorycznej. Należy dbać o to, aby ćwiczenia były atrakcyjne dla dzieci. Ćwiczenia powinny być wykonywane w atmosferze akceptacji i zabawy. Dla wielu dzieci które nie potrafią nic narysować, wykonanie proponowanych zadań daje szansę przeżycia sukcesu. Ćwiczenia grafomotoryczne spełniają rolę stymulującą i usprawniającą, gdyż wpływają na rozwój motoryki rąk i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Korygują nieprawidłowe nawyki ruchowe i utrwalają właściwe, konieczne podczas pisania i rysowania.
ABC uczę się- ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE W ŚWIAT NAUKI CZYTANIA I PISANIA.
Poprzez zabawę i urozmaiconą formę zajęć Przedszkolaki stawiają pierwsze kroki w kierunku nauki czytania, pisania i liczenia. Nauka poprzez zabawę to przede wszystkim frajda i angażowanie emocji. A kiedy zaangażujemy emocje, szybciej się uczymy. Zatem zabawa może być doskonałą okazją do przyswajania nowej wiedzy i umiejętności.Podstawową formą aktywności dziecka jest zabawa. Daje ona możliwość wspierania i wspomagania rozwoju dziecka. „Dzięki niej poznaje ono coraz lepiej świat i stosunki społeczne, kształci umysł i umiejętności skutecznego działania, zaspokaja potrzebę ogólnej aktywności, a także tworzy pozytywne stany uczuciowe.” Poprzez zabawę dziecko uczy się rozwiązywać problemy oraz rozwiązuje napięcia emocjonalne. W zabawie powstają nowe relacje pomiędzy sytuacjami rzeczywistymi a sytuacjami wymyślonymi.
Wirtualne podróże małe i duże- ZAJĘCIA KOMPUTEROWO-GEOGRAFICZNE
To połączenie zdobywania wiedzy o otaczającym nas świecie z poznawaniem technologii komputerowej. Dzieci chętnie biorą w nich udział, nabywając coraz to nowszych umiejętności, uczą się obsługiwać sprzęt i oprogramowanie komputerowe jednocześnie Zajęcia komputerowe przygotowują dzieci do korzystania ze współczesnych technologii komputerowych.
Nauka i zabawa z tablicą interaktywną w przedszkolu umożliwia realizację w ciekawej formie wybranych zagadnień z programu wychowania przedszkolnego, łącząc je z nauką o świecie i jednoczesnym poznawaniem możliwości technologii informacyjnej. Zajęcia są ciekawe, kreatywne, pobudzające dziecięcą wyobraźnię, dzięki nim dzieci mogą na chwilę przenieść się do innego kraju lub nawet na inny kontynent. Ratunkiem na nudę i sposobem na rozbudzenie dziecięcej wyobraźni są wirtualne wycieczki dzięki którym w kilka sekund przenieść się o kilkaset kilometrów i zobaczyć najbardziej niedostępne miejsca na ziemi. Dzieciaki podczas zajęć będą mogli podglądać życie dzikich zwierząt, spacerować w lesie tropikalnym lub odwiedzić prawdziwą jaskinię. Na pewno wielkim przeżyciem będzie dla nich podróż do kopalni soli lub gdy będą mogli rozkoszować się widokiem olśniewającej zorzy polarnej prezentowanej na tablicy interaktywnej.
Folk-Kid`s - ZAJĘCIA FOLKLORYSTYCZNE
Folklor to - najogólniej mówiąc - szeroko pojmowana twórczość ludowa: literatura (baśnie, legendy, podania), przysłowia, muzyka i taniec, sztuka i rzemiosło, obrzędy i zwyczaje. I w takim to aspekcie będziemy chcieli pokazywać dzieciom uroki folkloru. Jest to przecież część naszej kultury narodowej - wspólnego dobra tworzonego od wielu pokoleń. Tradycje rodzinne dają wzorce do naśladowania w przyszłości. Pozwalają zrozumieć kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, jacy byli nasi przodkowie. Uczą przeżywania i odbierania wzruszeń i nastrojów, a nade wszystko służą umacnianiu więzi rodzinnych, dlatego powinny być wspólnie przygotowywane, celebrowane i przeżywane.
Twórczy Ja- ZAJĘCIA TECHNICZNE
Etap edukacji przedszkolnej jest okresem szczególnie korzystnym dla rozwijania
sprawności manualnych i technicznych. Czynności manualne, inaczej praca rękami,
a szczególnie palcami, jak: przedzieranie papieru, formowanie gliny,szycie, załamywanie
i zaginanie, klejenie, praca za pomocą narzędzi (np. cięcie nożyczkami, praca młotkiem itp) ubogacają doświadczenia dziecka w poznawaniu środowiska. Dzięki manipulowaniu dziecko rozwija sprawność ruchową. Pierwsze, bardzo proste czynności manualne prowadzą do czynności
bardziej złożonych, wymagających od dziecka myślenia i używania nowych przedmiotów lub narzędzi. Czynności manipulacyjne, mające w toku rozwoju dziecka początkowo charakter zabawowy, z czasem stają się stałym elementem układu psychoruchowego dziecka, dzięki czemu dziecko nabiera większej sprawności w działaniu. Dziecko chętnie wypowiada się za pomocą różnorodnych materiałów, poznając ich właściwości, nazwy, a także w pewnym zakresie technologię, wykonuje przy tym różne przedmioty, montuje konstrukcje z gotowych elementów. Poznaje wówczas budowę i przeznaczenie podstawowych narzędzi, a także sposób bezpiecznego posługiwania się nimi i ich zabezpieczenia.